100. lecie odzyskania niepodległości

Autorka: Katarzyna Bogucka
Data powstania:
2018 r

Adres: ul. Prosta 49 / Wola
Stan:
mural zamalowany, pustostan

W biznesowym sercu warszawskiej Woli, obok nowoczesnych biurowców ze szkła i stali, stoi zapomniana przedwojenna kamienica. Lata jej świetności ma już za sobą, a ostatni lokatorzy opuścili ją już dawno temu, jednak jeszcze niedawno wyróżniała się kolorem na tle niebiesko – szklanej okolicy. Na jej ścianie szczytowej był mural upamiętniający 100 lat niepodległości Polski.

Mural powstał w 2018 roku pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiał postaci, które miały znaczący wpływ na polską kulturę. Na fortepianie dodano napis: „Wychodząc poza teraźniejszość, pielęgnujemy przeszłość” – hasło, które przypominało, że pamięć o korzeniach to nie tylko obowiązek, ale i źródło tożsamości. W dolnej części znajdowały się nazwiska osób zasłużonych dla polskiej kultury.

W 2018 roku Prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, tak mówił o tym muralu:

“Pomysł na mural zrodził się z chęci pokazania radosnego świętowania. Zależało nam upamiętnieniu rocznicy odzyskania Niepodległości w sposób radosny. Na muralu zobaczymy uśmiechnięte postaci grające na instrumentach, tańczące, słuchające – uczestniczące w kulturze. Chcemy by była to zachęta do radosnego obchodzenia Święta Niepodległości w gronie rodziny, przyjaciół, sąsiadów”

Niestety z biegiem lat i ten mural, jak wiele na murach opuszczonych, nieogrzewanych budynków, zaczął znikać. Farba łuszczyła się i odpadała, a wiatr historii dosłownie zdzierał z niego kolejne warstwy koloru. W końcu przestał pasować do wolskiego city i został zamalowany. Kamienica stoi porzucona, ale nadal świadczy o tym jak kiedyś wyglądała zabudowa w tej okolicy. Chociaż ja pamiętam czasy, gdy była jeszcze zamieszkała, a przecież nie jestem aż taka stara ;-).

categories
Murale

Comments are closed

OSTATNIE WPISY